blog-3

Broker'ımız Cengiz Gezer İle Röportaj

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1964 Balıkesir doğumlu’yum, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Helikopter Pilotu olarak görev yaptım. Bir uçuş kazası sonucunda erken emekli olduktan sonra,  çeşitli özel şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulundum. Hep kendi işimi yapma hayali kurarken Gayrimenkul sektörünün benim için hayallerimi gerçekleştirebileceğim tek sektör olduğuna karar verdim. Yaklaşık 10 yıldır profesyonel olarak gayrimenkul sektöründe çalışıyorum. Gelişen teknolojiyi de dikkate alarak ve her geçen gün gelişen sektörde kalıcı olabilmek adına, sektörle ilgili eğitimlere katılıyor ve her fırsatta tecrübe paylaşımlarından yararlanmaya çalışıyorum. Evliyim bir kız ve bir erkek iki evlat babasıyım. Halen Balıkesir merkez’de 4 yıldan beri STARTKEY markası ile faaliyetlerimi sürdürüyorum.

 

Peki, neden STARTKEY’i seçtiniz?

Startkey franchise ofisi olmadan önce başka kurumsal gayrimenkul markalarının birinde danışman olarak görev yaptım. Temel kültürü buradan aldım. Ancak bütün kurumsal yapıdaki markalar, özünde hemen hemen aynı veya birbirinin kopyası niteliğindeydi. Ben ise, daha samimi ve gelişimine katkıda bulunabileceğim ve birlikte büyümeye katkı sağlayabileceğim, fakat bir o kadar da gelecek hayalleri olan bir yapı arayışındayken, Startkey’in bu özelliklere diğer markalardan daha çok sahip olduğunu değerlendirdim. Yani aradığım sıcak samimiyeti Startkey’de buldum. Tabi aynı zamanda diğer markalara oranla Franchise şartlarının avantajını da dikkate almak gerekir.

 

Bugüne kadar bulunduğunuz önemli projeleri bize anlatır mısınız?

Gayrimenkul sektörüne girdiğim şehir olan Ankara’da Kuzu Grup projelerinde görev almıştım.

Bu güne kadar biraz da bulunduğumuz bölgenin özelliğinden kaynaklanması nedeniyle, Balıkesir’de bir proje satışı yapmadım. Bölgemizde proje sayılacak büyüklükte üretimler yapılmıyor. Hal böyle olunca, ben de şirketlerin envanterlerindeki gayrimenkullerin değerlendirilmesi konusunda kendimi geliştirdim. Ayrıca, son dönemde geçmiş ilişkilerimi de kullanarak Balıkesir bölgesinde tarım arazisi ve sanayi arsalarının geliştirme projelerini kendi çabalarımla üreterek yatırımcı grupları oluşturdum. Bu gruplar Ülkenin her yerinden olabilir. Sonuçta kar eden ve yaptığı yatırımdan memnun olan bir müşteri kitlesi oluşturdum. Bu benim için gurur verici bir projeye dönüştü.

 

Gayrimenkul danışmanı arayışlarınızda dikkat ettiğiniz noktalar neler?

Birlikte çalışmayı hedeflediğimiz danışmanı ararken, öncelikle dost olup olamayacağımıza bakıyorum. Kişisel iletişim becerileri yeteri kadar gelişmemişse, sorun çözme ve ilişki yönetimlerinde yaratıcı ve sabırlı olunamıyorsa bu sektör pek de uygun olmaz. Bu nedenle bu özellikleri iyi olan, duruşu, bilgisi ve görgüsü ile dikkat çeken adaylarla bir araya gelerek, gayrimenkul sektöründe bulacakları fırsatları anlatıyorum. Gayrimenkul danışmanlığı kurslarından sertifika almış olmasını ve eğitimlere katılma isteklerinin olup olmadığına dikkat ediyorum. En iyi danışman adayları, bu konuda gelecek hayali ile kurslara katılarak sertifika alan ve iyi bir ofis şartlarında çok başarılı olabileceğine inanmış adaylardan oluşuyor. Her hangi bir meslek ayrımı yapmadan, bu işe inanmış 25 yaş ve üzeri herkes bu sektörde başarılı olabilir. Yeter ki bu işe inanmış ve hayalleri olsun.

 

Müşterilerinizle aranızdaki iletişimi ve onların size duyduğu güveni nasıl sağlıyorsunuz?

Müşterilerimiz ile daha hiçbir alışveriş yapmadan, ya dost amaçlı bilgilendirmeler yapıyor ya da ihtiyaç duydukları bir konuda, ya kendilerine ya da bir yakınlarına bilgimizle fayda sağlıyoruz.  Bu aşamada O’nları müşteri olarak görmüyoruz. Daha sonra zaten bu ilişkiden kaynaklı ya kendisine ait bir gayrimenkulün alım satım işini bize veriyor ya da bu konuda ihtiyacı olan bir tanıdığına bizimle iş yapması için önerilerde bulunuyorlar. Yani kısaca önce dostça ilişkiler kuruyoruz. İş kendiliğinden geliyor.

Bir de zaman zaman, ya yaptığımız başarılı bir işin haberini ya da faydalı olacağını düşündüğümüz gayrimenkul sektörü ile ilgili bir bilgiyi bültenler şeklinde sosyal medya üzerinden veya doğrudan mail yolu ile paylaşıyoruz.

 

STARTKEY olarak yüksek teknolojilerden yararlanmanın faydasını nasıl görüyorsunuz?

Kurumsal yapıda olan gayrimenkul markaları teknolojiden yararlanmak zorundadır diye düşünüyorum. Bu konuda da STARTKEY son dönemde oldukça hızlı ve önemli adımlar attı. Özellikle teknolojik alt yapımız, sürekli destek veren bir arka ofis, sosyal medya ve digital platform yöneticilik destekleri, bizi diğer markalardan farklı kılan özelliklerimiz. Bu konuda sağladıkları destek için Startkey’e minnettarım.

 

Bu sektörde fark yaratmak için ne gerekiyor?

Gayrimenkul sektöründe fark yaratmanın en önemli koşulu bence eğitimli olmaktır. Eğitimden kastım, neyi geliştirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız zaten bir şey geliştiremezsiniz. Dolayısı ile katıldığımız eğitimlerde her seferinde yeni bir konu öğreniyoruz ve bu konulardan gelişme alanlarımızı tespit edebiliyoruz. Geçmişte denenmiş ve başarısız olmuş teknik ve uygulamalardan haberdar olursanız, daha doğru ve hızlı bir şekilde kendinizi geliştirirsiniz. Eğitimler bize daima yol gösterici ve kendimizi geliştirmemiz için çok önemli fırsatlar sunuyor. Startkey’in de bu konuda önemli katkıları var.

 

Türkiye’de gayrimenkul sektörünü nasıl yorumlarsınız?

Türkiye gayrimenkul sektörü bence daha yolun başında. Ülkemiz, içinde bulunduğumuz yüz yılda gayrimenkul sektörü ile büyümeyi tercih etti. Bu da sektörümüzün gelişmesi açısından önemli fırsatlar yarattı. Bu farkındalıklarla hareket eden Gayrimenkul firmaları ve bu firmalarda görev yapanlar, önemli gelirler elde ettiler. Ancak bu kadar dinamik ve geleceği açık olan sektörün düzenlenmesine ihtiyaç var. Türkiye önümüzdeki 50 yıllık dönemde gayrimenkul sektörünün her kademesinde gelişmeye devam edecek. Bu nedenle kurumsal yapıda gayrimenkul şirketlerinin sayısının artması ve bu sektörün de yasal bir zeminde hareket etmesi gerekir.

Kamu oyu gözündeki gayrimenkul sektörüne olan bakışın daha saygın bir zeminde olabilmesi için, yasal düzenlemeler ile  gayrimenkul şirketlerinin standartlarının belirlenmesi gerekir.

 

Size göre hangi bölgeler değerlenmeye devam edecek?

Bölgemizden söz etmek isterim, Balıkesir Türkiye’de gelişimini çok geciktirmiş bir ilimiz. Kendi sektörümüz açısından buna seviniyorum, çünkü bu hızlı gelişimden oldukça iyi yararlanıyoruz. Bölgemiz ağırlıklı olarak tarım alanlarının yoğun olduğu bir bölge. Ayrıca İstanbul – İzmir ve Çanakkale – İzmir oto yollarının kesiştiği tek bölge. Bu nedenle yatırımcıların gözdesi durumunda. Bölgemizde Edremit Ayvalık ve Bandırma bölgeleri çok hızlı gayrimenkul alım satım faaliyetlerinin yaşandığı bir bölgedir. Önümüzdeki yıllarda kıyı kesimlerinin yanısıra Balıkesir merkezde yeni işlemleri biten imar planlarının uygulanmaya başlaması ile müthiş bir kentsel dönüşüm yaşanacaktır. Bana göre Balıkesir’in neresi olursa olsun yatırımcıya sonsuz fırsatlar sunacaktır. Ben yatırımcılara arazi yatırımı yapmalarını öneririm.


Size nasıl yardımcı olabiliriz?