blog-3

Franchising ne demek?

Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte yayılarak, bugün iş kurma ve iş geliştirme sürecinin önemli bir uygulaması haline gelmiş olan Franchising, kelime anlamına bakıldığında Türkçe ‘de “imtiyaz verme” anlamına gelmektedir. Franchise ise “imtyaz” demektir. İmtiyaz sahibinin, belli şartlar ve süre çerçevesinde temsilci olmak isteyenlere verdiği haklardır en basit tabiri ile. İş kurmak isteyenler için önerilen sistem, tüm başlangıç sıkıntılarını ortadan kaldırmaktadır. Üçlü bir markanın kanatları altında olmanın verdiği güven ve destek ile hızla işinizi rayına oturtabiliyorsunuz. Zaten başarılı ve bilinen bir marka olması sebebiyle, ekstra reklam gideriniz ortaya çıkmıyor. Bu sebeple girişimci tercihleri genelde bu yönde olmaktadır. Başlangıçta aslında bir pazarlama yöntemi olarak ortaya çıkan sistem, üreticilerin ürünlerini pazarlamadan ibaret olmuştur. Bu uygulamanın gösterdiği üstün başarı, zamanlar her sektörde bunun benzerlerinin oluşmasına sebep olmuştur. Zamanla yapılan geliştirmeler ile birlikte bugün iş yaşamında önemli bir başarı sebebidir.

Franchising uygulamasının esaslarına gelince, kısaca para kazanmak ve dengeli paylaşmak olarak açıklanabilir. Öncelikle işletmenin iyi gelir elde edebilmesi gerekmektedir. Paylaşılabilecek bir gelir olmazsa, sistem temelden çökecektir. Harcanan emeğin karşılığı alınmalı, sistemli bir şekilde gelir arttırılmalıdır. Sadece gelir artışı da yeterli değildir. Aynı zamanda elde edilen katma değerin, adaletli bir şekilde paylaşılması gerekmektedir. Bu şekilde, sistem sorunsuz işleyebilmektedir ancak.

Başarılı bir Franchising ‘ten söz edebilmek için hem Franchising alanın hem de verenin, beklentilerinin karşılanması gerekmektedir. Karşılıklı memnuniyetin oluşması, işin sistemli bir şekilde büyümesi, sürekli başarının elde edilmesi anlamına gelmektedir. İş kurmak isteyenler, Franchise hakkında bilgi edindikten sonra kararlarını vermelidirler. Nihayetinde, güven veren bir sistemin içerisinde yer almak ve bir aile gibi işleyen oluşum içerisinde hep birlikte büyümek, daha tercih edilen bir durumdur. Kendi başına iş kurmanın zorlukları ve soruları göz önünde bulundurularak bu kararı vermelisiniz. İş yaşamında başarı, arkanızdaki güçler ile doğru orantılıdır. Kimlerden ne kadar destek aldığınız çok önemlidir. Profesyonel olarak bilgi sahibi olmadığınız bir iş alanında, işin uzmanlarından ücretsiz eğitim almak büyük bir avantajdır.


Size nasıl yardımcı olabiliriz?