EMLAK BROKER’ININ GÖREVLERİ

Son yılların gözde mesleği olan Emlak, çok sayıda kişiye çeşitli iş imkânı sunmaktadır. Yükselen sektör Emlak’ta dikkat çeken bir söyleyiş de Emlak Broker’ıdır. Emlak Broker’ı ne iş yapar, görevleri nelerdir, Emlak işinin hangi aşamasında yer alır? Bunlar sektöre ilgi duyan pek çok kişinin bilmediği, ilk defa duyacağı konular olacaktır muhtemelen. Emlak danışmanı kadar hatta ondan daha fazla önem ve sorumluluk taşıyan bir meslektir.

Emlak Broker‘ı temelde Emlak ofisi yönetiminden sorumlu olan kişidir. Bazen, Emlak sahibi de aynı isimle anılabilmektedir, ancak Emlak Broker‘ı bir şirketteki genel müdür gibi düşünülebilir. Ofisin tüm iç işlerinden sorumlu olan kişi Emlak Broker‘ıdır. Bu durum da, genel müdür gibi düşünülen statünün ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Emlak Ofisi’nin kendi bölgesine hâkim bir emlak ofisi olabilmesi için gerekli olan tüm çalışmalar Emlak Broker‘ının görevleri arasında yer almakla birlikte bu doğrultuda yapacağı reklam faaliyetleri gibi çalışmalar da yetkisi kapsamındadır. Emlak Broker‘ının en önemli görevlerinden biri de Emlak Ofisi ’ne başarılı Emlak danışmanları kazandırmaktır. Bu, aslında ofisin genel başarısı için de bir gereklilik olarak görülebilmektedir. Hem başarılı Emlak danışmanlarının bulunarak, onlarla çalışılması, hem de yeni danışmanların eğitilmesi, Emlak Broker‘ının görevleri arasında değerlendirilmektedir.

Emlak sektörünün her aşaması, başarı odaklı bir çalışmaya sahne olmaktadır. Emlak Broker‘ı, bu sahneyi düzenlemek ile sorumlu olan kişidir. Tüm detaylar, ofisin yönetimine dair her şey onun bilgisi, yetkisi ve kontrolü dâhilinde gerçekleşmektedir. Bu sebeple, sektörün önemli oyuncularından biri olarak düşünmek gerekmektedir. Emlak danışmanlarının tüm faaliyetleri, Broker ‘ın kontrolü altında, onun yetkilendirmesi ile gerçekleşmektedir. Müşteriler ile ilişkilerin yönetimi, var olan işlemlerin tahlili Broker tarafından yapılmaktadır. Emlak, geniş bir iş alanına sahiptir. Dolayısıyla bu sektör, çok sayıda kişiye iş imkânı sağlamaktadır. Bu iş yoğunluğu arasında, ofisin sakinliğini koruyup, tüm işlemler ile sorunsuz bir şekilde ilgilenebilmesi, Ofisin düzeni ile doğru orantılıdır. Yani Emlak Ofisinin düzeni, ofisin genel başarısını da etkilemektedir. Bu da Emlak Broker‘ının sorumluluğunun göstergesidir.