Bir Emlak Danışmanının Bir Günü

Emlak danışmanı olmak, elbette cazip bir meslektir. Son zamanlardaki, sektör yükselişi gözlendiğinde, Emlak danışmanlığının da yükselişte olması şaşırtıcı değildir. Ancak, bu işe gerçek anlamda emek verip, çaba gösterenler başarıya ulaşabilmektedir. Bir Emlak danışmanı, gününü doğru şekilde yönetebilirse, çok sayıda başarılı işe imza atabilir ve müşterilerinin memnuniyetini sağlayabilir. Bu durumda başarı oranını da yüksek tutabilir. Bir Emlak danışmanı için, günlük işlerden en önemlisi müşteri görüşmeleridir. Telefon ile ya da yüz yüze yapacağınız görüşmeleri büyük bir titizlikle yönetmelisiniz. Çünkü müşterileri ihmal etmeniz ya da böyle bir imaj çizmeniz, başarısızlığa sebebiyet verebilir. O gün sizden haber bekleyen bir müşteriniz varsa, ihmal etmeden bilgi vermelisiniz. İstediği bilgiyi ulaştıramıyorsanız, sorusunu ne zaman cevaplayabileceğinizi ya da neden o anda bilgi veremediğinizi açıklamalısınız. Bu durum sizin güvenilirliğinizin kanıtıdır.

Görüşmelerin dışında, gün içerisindeki en önemli işlerden biri de portföy düzenlemesidir. Portföy, bir emlak danışmanı için olmazsa olmaz konuların başında gelir. Çünkü portföyünüzün geniş olduğu ölçüde başarılı işlere imza atarsınız ve yine bu ölçüde başarı ve statü kazanırsınız. Bu sebeple, portföy genişletme çalışmalarına ağırlık vermeniz doğru olacaktır. Özellikle hedef olarak belirlediğiniz bir bölge varsa, günün sabit işlerini tamamladıktan sonra bu bölgede keşfe çıkabilirsiniz ya da bölge ile ilgili araştırmalarda bulunabilirsiniz. Böylece, satıcılara daha kolay ulaşabileceksiniz.

Diğer yandan satıcılar kadar hatta satıcılardan daha da fazla alıcılar ile görüşeceksiniz. Dolayısıyla, müşteri yönetimi konusunda kendinizi yetiştirmiş olmalısınız. Gün içerisinde sıkça müşteriler ile görüşmeniz gerekecek ve bu durum bir Emlak danışmanının bir günü içerisinde en fazla yapacağı iş olmaktadır belki de. Ayrıca müşterilerinin ihtiyaçlarını dinleyip, yardımcı olabilmek de önemli bir görevdir. Çünkü alıcıların finansal destek bulmasında yardımcı olmanız size başarılı bir işlem getirecektir. Bunun dışında müşterilere gayrimenkul göstermek, sıklıkla yerine getireceğiniz günlük bir işiniz olacaktır. Böylece alıcıları ikna etme olasılığınız yükselecektir. Günlük işlemleriniz, iş yoğunluğunuza göre bu çerçevede şekillenmektedir ve tüm bunların organizasyonu çok önemli bir görevinizdir. İş yönetimi olarak da adlandırabileceğiniz bu görevler, başarının anahtarıdır.