blog-3

Cengiz Gezer Röportajı

Emlak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Emlak sektörünün geleceğini çok ümit verici görüyorum. Ülkemizde profesyonel olarak hizmet veren kurumsal nitelikteki emlak şirketlerinin sayısı arttıkça sektöre olan güven de artmaktadır. Bu da doğal olarak rekabeti beraberinde getirmektedir. Rekabet, hem müşteri açısından hem de kendisine çeki düzen vermek zorunda kalan emlak sektörü oyuncaları açısından faydalı olmuştur. Gelecekte de müşteri bilinci ve eğitim seviyesi arttıkça kurumsal nitelikteki emlak ofislerine olan ilginin daha da artacağına inanıyorum. Ayrıca bu konuyu destekleyen yasaların da bir an önce çıkmasını umuyorum. Eğer en kısa zamanda bu yasalar çıkarsa sektörümüz çok daha düzenli ve dolayısı ile kazançlı bir sektör olacaktır.

Startkey'i nasıl buldunuz?
Yaklaşık 8 yıl emlak sektöründe bireysel olarak çalıştıktan sonra büyüme kararımızı bir kurumsal yapı ile taçlandırmak istedik. Bu aşamada Türkiye'deki yerli ve yabancı kurumsal nitelikteki emlak markalarını inceledik. Pek çoğu ile yüzyüze görüşmeler yaptık. En doğru kararı vererek STARTKEY markasını tercih ettik. Startkey markasını franchise veren markaları araştırırken internet üzerinden bulduk.

Startkey hakkında düşünceleriniz neler?
Bir cümle ile ifade etmek gerekirse "SAMİMİYET" diyebiliriz. Gelişmeye açık, samimi bir ilişki yönetimi ve alt yapısını oldukça profesyonel olarak hazırlamış bir markanın gelişme yolunda yanında yer almak bizim için de önemli bir konudur. Bence sağlıklı ve emin adımlarla büyüyüp gelişecektir. Buna inancım tam.

Emlak sektöründe öğrendiğiniz en güzel şey nedir?
Pek çok işte olduğu gibi emeklerin karşılığını almak elbette en güzel andır. Emlak sektöründe geçmişte ne yaptıysanız, oralarda edindiğiniz her türlü tecrübe emlak sektöründe kazanca çevrilebilir. Bu sektörde öğrendiğim en güzel şey, emek vererek uğraştığınız her şeyin kazanç olarak size fazlası ile geri döneceğini öğrendim.

Bu sektöre yeni geçecek birine bir kitap önerseniz hangi kitap olurdu?
Donald Trump'ın "BÜYÜK DÜŞÜN" adlı kitabını öneririm.

Sizce emlak sektörünün en büyük sıkıntısı nedir?
Yasal dayanaktan yoksun olması ve eğitimsiz sektör temsilcilerinin sektörü itibarsızlaştıran davranışları ve uygulamalarıdır.

Kariyerinizdeki önemli bir dönüm noktasını paylaşabilir misiniz?
Uzun süre danışman olarak çalıştıktan sonra kurumsal bir çatı altında kendi ofisimizi açma kararımız bizim için bir dönüm noktasıdır.

İş yerinde sizi en fazla motive eden şey nedir?
İş yerindeki kişiler arası uyum.

Kendinizi üç sözcükle tanımlayın desek ne dersiniz?
Pozitif, hırslı, sadakatli.

Startkey size ne kattı?
Özgüven

Son olarak eklemek istedikleriniz?
Hayatı seviyorum, İşimi seviyorum, Markamı seviyorum.


Size nasıl yardımcı olabiliriz?